اینورتر شبه سینوسی

اینورتر شبه سینوسی


اینورتر چیست؟

اینورترها تجهیزاتی هستند که برای تبدیل جریان مستقیم (DC) به جریان متناوب (AC) مورد استفاده قرار می گیرند . در واقع کار اینورترعکس کار یک یکسو کننده می باشد.موج تولیدی توسط اینورتر یک موج مربعی می باشد که توسط فیلتر های سلف و خازن به موج سینوسی تبدیل می باشد.همچنین دامنه و فرکانس این موج سینوسی نیز توسط تقویت کننده هایی که در آن تعبیه شد قابل تغییر است.اینورتر در دو نوع سه فاز و تکفاز موجود می باشد.


اینورتر شبه سینوسی برند DARDA ، محصول شرکت PNK کره جنوبی، یکی از معتبرترین برندهای  خارجی می باشد. از مشخصات اینورتر شبه سینوسی این کمپانی، می توان به  عملکرد واقعی آن بر اساس توان نامی آن اشاره کرد. همچنین راندمان بالا، قیمت مناسب و کیفیت بالا از مشخصات بارز این محصول می باشد.

از اینورتر شبه سینوسی می توان در روشنایی، تلویزیون، و بارهای مقاومتی استفاده نمود. همچنین توان های ۲۰۰۰ وات به بالا نیز در یخچال، موتورهای القایی مانند دریل، پمپ آب، و غیره استفاده می شود.

از دیگر مزیت های این محصول می توان به  موارد ذیل اشاره کرد:

 • محصول کره جنوبی

 • راندمان ۸۹%

 • دارای راه انداز نرم

 • دارای مدار کاهنده صدا

 • فن خنک کننده

 • دارای کیفیت برجسته و بالا میباشد

 • دارای  Surge Power دوبرابر توان نامی (۲۰۰۰w)

 • دارای max power 1200w

 • دارای Circuit Breaker

 • دارای موج شبه سینوسی PWM

 • محافظ در برابر اضافه بار

 • محافظ در برابر حرارت زیاد

 • محافظ در برابر ولتاژ پایین

 • محافظ در برابر ولتاژ بالا

 • عملکرد به صورت ۶۰/۵۰ HZ

 • ۱۸ ماه گارانتی معتبر

 

 

 

 

اینورتر سینوسی

 

۱۸ ماه گارانتی معتبر محصول

شرکت اکسون انرژی سامیا تنها نماینده انحصاری کمپانی P&K کره

پاسخ نحوه انتخاب اینورتر سینوسی و شبه سینوسی: یکی از پارامترهای مهم در انتخاب اینورتر شبه سینوسی و اینورتر سینوسی، توان واقعی مصرف کننده است، در صورتی که بار مصرف کننده تنها بار مقاومتی مانند روشنایی، تلویزیون و غیره باشد توان اینورتر سینوسی و یا اینورتر شبه سینوسی برابر خواهد بود با توان بار مصرفی ضربدر عدد ۱٫۲ و درصورتی که بار مصرفی بار موتوری باشد، در اینصورت توصیه شده است توان اینورتر سینوسی دو برابر توان بار مصرفی در نظر گرفته شود. معمولا اینورتر های سینوسی برا ی بارهای خطی مانند روشنایی، تلویزیون، تجهیزات مصرف کننده مقاومتی بارهای غیر خطی مانند بارهای موتوری و کمپرسور استفاده می شود ولی اینورتر شبه سینوسی برای بارهای خطی استفاده می شود. به این علت که در صورت استفاده از اینورتر شبه سینوسی در تجهیزات موتوری در بلند مدت باعث گرم شدن سیم پیچ تجهیزات مصرفی می گردد و ممکن است در بلند مدت باعث سوختن وسیله مصرفی شود. به خصوص اینورتر های بی کیفیت چینی که در ایران با قیمت بسیار پایین و به وفور یافت می شود اکیدا توصیه می شود که برای بارهای موتوری استفاده نشود. اینورتر شبه سینوسی کره ای برند DARDA دارای یکسری تفاوت ها با اینورتر شبه سینوسی موجود در بازار است که بنا بر توصیه های شرکت PNK این اینورتر های شبه سینوسی با توان بالای ۲۵۰۰ وات  را می توان برای بارهای غیر خطی نیز بکار برد . این به علت نوع شکل موج شبه سینوسی و درصد هارمونیک آن نسبت به هارمونیک اینورتر های بی کیفیت بازار می باشد. اما لازم به ذکر است آنچه ما و شرکت PNK توصیه می کنیم استفاده از اینورترهای سینوسی خالص برای بارهای موتوری است و در صورت اصرار مشتری بر استفاده از اینورتر شبه سینوسی، تاثیرات منفی بر روی بار های موتوری در این برند حداقل می باشد.

 اصولا کانورترها تجهیزات الکترومکانیکی چرخشی بزرگی هستند که جریان متناوب(AC) را به جریان مستقیم (DC) تبدیل می کنند .این کاری است که شما در حالت در اختیار نداشتن نیمه رسانا و یا یکسوکننده های تیوب خلا ،مجبور به انجام آن هستید . در واقع آن ها یک موتور AC سنکرون را با یک کموتاتور ترکیب می کنند به گونه ای که کموتاتور به فاصله ی هر دو سیکل اتصالات خود را معکوس می کند که نتیجه آن تبدیل AC  به DC به همراه نویز زیاد حاصل از سوییچینگ است. اگر شما اتصالات را به صورت معکوس به کانورتر متصل کنید،ورودی DC به آن داده و خروجی AC تحویل میگیرید.بنابراین اینورتر یک کانورتر معکوس شده است .

PID مخفف کلمه ی potential induced degradation به معنی “افت انرژی بالقوه غالب”  می باشد.

PID پدیده ای است که بر روی سلول های یک پنل خورشیدی اثر منفی دارد. این پدیده چند سال پس از نصب سیستم خورشیدی به وجود می آید . PID باعث تسریع در افت انرژی و کارایی پنل خورشیدی می شود و این افت به سرعت گسترش می یابد.

تشخیص مشکل افت انرژی در سیستم های فتوولتاییک از طریق مقایسه داده ها و اطلاعات خروجی مشکل است که این اطلاعات بستگی به میزان اندازه گیری شده تابش از پنل خورشیدی در مکان ها و زمان های مختلف است . در حالت کلی نرخ کارایی یک سیستم فتوولتاییک  به علت اثر PID به میزان ۵/۲ تا ۳۰ درصد کاهش می یابد. برخی از سازندگان  از قبیل شرکت Q Cell و JSPV کره جنوبی در پنل های خورشیدی از Anti PID استفاده می کنند که باعث افزایش کارایی و عملکرد پنل خورشیدی می گردد.

اخیرا مشخص شده است که اثر PID برای عملکرد سیستم های فتوولتاییک تهدیدی جدی به حساب می آید .فاکتورهای اصلی که مشخص می کنند که یک سیستم  می تواند تحت تاثیر اثر PID قرار گیرد به شرح زیر است :

۱)سلول های خورشیدی

نشانه هایی مبنی بر اینکه بسیاری از انواع سلول های خورشیدی نسبت به قرار گرفتن در پتانسیل منفی بالا حساس هستند وجود دارد.ساختار خود سلول نیز بر روی اثر PIDتاثیر دارد که این خود به چگالی حامل های بار سیلیکون استفاده شده و ترکیب شیمیایی لایه ضد بازتاب بر روی سلول دارد.

۲) مدول فتوولتاییک

مواد استفاده شده خود نقش مهمی ایفا می کنند . در کنار سایر عوامل این عامل ترکیب شیمیایی شیشه استفاده شده و EVA در قسمت هایی که سلول های  خورشیدی به شکل کپسول مانند است را شامل می شود.

۳)آرایش سیستم فتوولتاییک

سلول های خورشیدی نقش مهمی در تعیین حداکثر پتانسیل منفی ایفا می کنند.این به تعداد پنل ها در هر رشته، نوع اینورتر و نحوه اتصال به زمین سیستم خورشیدی بستگی دارد .

۴)زمانبندی

برای دارندگان پنل خورشیدی،نه اثر PID و نه تاثیر آن بر روی خروجی سیستم خورشیدی به سرعت قابل مشاهده است .بنابر این یک چک کننده ی PID در گذر زمان وجود اثر PID را ضمانت میکند.

۵)فاکتورهای خارجی

در میان فاکتورهای خارجی که اثر PID را به وجود می آورند،دما و رطوبت مهمترین عوامل هستند .

جهت دانلود کلیک نمایید

پاسخ: متاسفانه برخی از اینورترهای شبه سینوسی که در بازار به وفور پیدا می شود توان واقعی آن کمتر از توان نامی می باشد، لذا اکثر مشتریان به عنوان مثال هزینه اینورتر ۵۰۰ وات شبه سینوسی می دهند ولی در عمل ۲۰۰ وات بیشتر نمی توانند خروجی دریافت کنند و این بر می گردد به کیفیت اینورتر و کارخانه سازنده ، صدای ویز ویز به دلیل کیفیت قطعات داخلی اینورتر و یکسری مشکلات در طراحی اینورتر هست . که این در برخی از برندهای اینورترهای بی کیفیت موجود در بازار ایران به وفور دیده میشه .

اینورتر دستگاهی جهت تبدیل برق مستقیم به برق متناوب می باشد

پاسخ:

تفاوت اینورتر سینوسی و شبه سینوسی در شکل موج سینوسی آن می باشد. بطوریکه اینورتر های سینوسی دارای شکل موج کاملا سینوسی می باشد ولی اینورتر های شبه سینوسی دارای شکل موج شبه سینوسی یا پله ای و یا مربعی شکل می باشد. همچنین یکی از پارامترهای مهم در اینورتر های شبه سینوسی میزان خلوص موج سینوسی آن است و این پارامتر بصورت THD بیان می شود. هر چقدر این پارامتر کمتر باشد شکل موج سینوسی اینورتر خالص تر است. اینورتر های شبه سینوسی برند DARDA محصول با کیفیت کشور کره می باشند. تفاوت این اینورتر ها با اینورترهای شبه سینوسی موجود در بازار که اغلب محصولات بی کیفیت چین میباشد در کیفیت و کاراریی آن است.

برای شروع یک تجارت نوین با مشاورین ما در تماس باشید.