پنل خورشیدی Q Cell

پنل خورشیدی Q Cell تکنولوژی کشور آلمان و تولید کره جنوبی

امروزه شرکت های زیادی در دنیا وجود دارد که در زمینه تولید پنل خورشیدی فعالیت می کنند. بیشتر شرکت های تولیدی پنل خورشیدی در چین واقع شده است و دارای کیفیت های متفاوتی می باشد. در این بین کره جنوبی در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری در تولید تجهیزات نیروگاهی از جمله پنل خورشیدی و اینورتر خورشیدی داشته است. محصولات شرکت های تولید کننده کره ای دارای کیفیت بالا و قیمت رقابتی می باشند. معمولا محصولات کره ای به کشورهای اروپایی و امریکا صادر می گردد.

پنل خورشیدی  Q Cell محصول کشور کره جنوبی در توان ۳۳۵ وات دارای راندمان ۱۷٫۱ درصد، تکنولوژی آلمان، ساخت کشور کره جنوبی

پنل خورشیدی Q cell ، تحت لیسانس و تکنولوژی آلمان و محصول کشور کره جنوبی،مناسب جهت استفاده در سیستم های برق خورشیدی متصل به شبکه و جدا از شبکه باشد.

کمپانی Q Cell یکی از شرکت های بزرگ تولید کننده پنل خورشیدی در دنیا می باشد. این شرکت با تولید روزانه ۴ مگاوات دارای رنکینگ ۳ در تولید پنل خورشیدی در دنیا می باشد. محصولات این شرکت عمدتا به کشورهای اروپایی و امریکا نیز صادر می گردد. این شرکت تنها دارای سه کارخانه در چین، مالزی و کره می باشد. و بخش تحقیق و توسعه آن در کشور آلمان می باشد. شرکت اکسون انرژی سامیا  پنل های خورشیدی را بطور مستقیم از کارخانه کره جنوبی وارد می نماید.

از مزیت های پنل خورشیدی این کمپانی، استفاده از سلول هایی با جدیدترین تکنولوژی روز دنیا  Q.Antum می باشد. پنل خورشیدی Q Cell با یک لایه نازک نانو پوشیده شده است. وظیفه این لایه انعکاس مجدد اشعه تابشی می باشد که در پنل اتلاف می شود. لذا این تکنولوژی باعث افزایش راندمان عملکرد یا به عبارتی راندمان ترمودینامیکی می گردد.

همچنین از دیگر مزیت های پنل خورشیدی Q Cell دارا بودن Hot spot protection  می باشد.

Hot Spot  چیست؟

داغ شدن موضعی یا (Hot- spot Heating) زمانی رخ می دهد که تعداد زیادی سلول خورشیدی با هم سری شده باشند و یک سلول به دلایلی مانند:  تفاوت های ناشی از ساخت سلول در کارخانه یا افت کیفیت (مثلا ترک خوردگی های مویرگی) سایه افتادن ( سایه ناشی از ساختمان ها، پوشش گیاهی اطراف یا غیره، افتادن برگ درختان روی پانل، آثار پرندگان، تیره شدن رنگ محفظه پانل و …) درجه حرارت بالاترجریان کمتری داشته باشد. در اینحالت جریان کل مدار محدود به جریان حاصله از سلول “بد” یا “معیوب” است.قابلیت تولید جریان اضافی توسط سلول های “خوب” یا “سالم”، باعث بایاس مستقیم سلول های “خوب” شده و چون در حالت اتصال کوتاه، ولتاژ دو سر مدار برابر صفر است، سلول “بد” بایاس معکوس می شود.بایاس معکوس شدن سلول “بد” موجب می شود این سلول از حالت تولید کننده خارج شده و به یک مصرف کننده تبدل شود که انرژی مصرفی در آن بصورت گرما تلف می شود.  بایاس معکوس شدن یک سلول چه پیامدهایی درپی دارد؟ در صورتی که تعداد سلول های “خوب” در مدار زیاد باشد، مقدار این ولتاژ معکوس در دو سر سلول “بد” بزرگ بوده و منجر به تلفات انرژی زیادی در آن می شود. این تلفات شدید که در نقطه ای کوچک رخ می دهد منجر به داغ شدن موضعی پانل می شود که در اصطلاح به آن (Hot- spot Heating) می گویند.

داغ شدن موضعی چه پیامدهایی درپی خواهد داشت؟

داغ شدن موضعی موجب صدمات جبران ناپذیری از جمله شکستن یا ترک خوردن شیشه و یا سلول، ذوب شدن لحیم ها و اتصالات، و خرابی سلول می شود. اثر Hot Spot Heating در آرایه های خورشیدی Solar در نیروگاه هاث خورشیدی فتوولتائیک آرایه های برزگ خورشیدی از اتصال سری موازی تعداد زیادی پانل خورشیدی تشکیل می شوند. ترکیب سری و موازی سلول ها یا پانل ها ممکن است باعث بروز مشکلاتی در آرایه شود. یکی از این مشکلات، بروز حالت مدار باز در یکی از رشته ها است.  در این حالت، جریان حاصله از جمع رشته ها در آن بلاک از جریان سایر بلاک ها در آرایه کمتر می شود. این مسئله  از نظر الکتریکی، مشابه وجود عدم تطابق درسلول های سری شده است.  بنابراین حتی اگر مشخصات تمامی پانل ها یکسان بوده و هیچ گونه سایه ای روی قسمتی از پانل ها نیفتاده باشد، باز هم احتمال بروز عدم تطابق و پدیده Hot- spot  Heating در آرایه ها وجود دارد.

 راه حل اثر Hot Spot Heating چیست؟

 جواب این مساله اضافه کردن دیود بایپاس Bypass Diode  به صورت موازی و با پلاریته مخالف به سلول خورشیدی است.  در حالت نرمال سلول بایاس مستقیم است در نتیجه دیود بایپاس بایاس معکوس است و جریانی از آن نمی گذرد. اگر سلول به خاطر وجود عدم تطابق در جریان اتصال کوتاه، بایاس معکوس شود، دیود بایپاس تحت بایاس مستقیم قرار می گیرد و جریان را هدایت می کند.  در نتیجه افت ولتاژ دو سر سلول “بد” فقط به اندازه ولتاژ دیود بوده و بدین ترتیب مانع اتلاف زیاد انرژی و وقوع  Hot- spot Heating می شود.یک دیود بایپاس برای گروهی از سلول ها (معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ سلول) کار گذاشته می شود.به عنوان مثال برای یک پانل با ۳۶ سلول، ۳ عدد و گاهی ۲ عدد دیود بایپاس کار گذاشته می شود. الزاما تمامی سازندگان از دیود بایپاس استفاده نمی کنند. در این صورت، باید مراقب بود تا پانل به مدت طولانی تحت شرایط اتصال کوتاه قرار نگیرد و نیز از سایه افتادن ساختمانها، درختان و یا پانل های دیگر بر روی آن جلوگیری بعمل آورد.

مشخصات پنل خورشیدی Q Cell :

 •  دارای راندمان ۱۷ درصد .

 • تکنولوژی کشور آلمان

 • تولید کشور کره جنوبی

 • دارای ۴ باس بار

 • Hot Spot Protection

 • دارای آنتی PID

 • برند برتر سوم در رنکینگ

 • دارای ۱۲ سال گارانتی تعویض و ۲۵ سال گارانتی راندمان و کیفیت پنل

 • افت ولتاژ پایین نسبت به افزایش دما

 • کیفیت بالا محصول

 • مناسب جهت آب و هوای ابرناکی

 • دارای استانداردهای بین المللی و نیروگاهی

 • مناسب نیروگاه های خورشیدی متصل به شبکه و جدا از شبکه

 

جهت اطلاعات بیشتر از سایت شرکت Q Cell دیدن فرمایید